Izrael i Liban potpisali u Vašingtonu okvirni mirovni sporazum, koji ne uključuje Hezbolah
Američki državni sekretar Marko Rubio pridružio se ambasadorima Izraela i Libana u Vašingtonu kako bi objavio postizanje okvirnog sporazuma koji je opisan kao prvi korak ka miru posle višemesečnog sukoba Izraela sa libanskom militantnom grupom Hezbolah.

Američki Stejt department je saopštio da okvir uspostavlja proces za demontažu Hezbolaha, a omogućuje i da Liban povrati teritoriju koju su izraelske snage zauzele dok su se borile protiv te militantne grupe koju podržava Iran.
Sjedinjene Države će pomoći novostvorenu „Vojnu koordinacionu grupu za Liban“ radi sprovođenja okvirnog sporazuma, izdvajanjem 100 miliona dolara na ime humanitarne pomoći, saopštio je Stejt department.
Najnoviji sukob je počeo kada je Hezbolah ispalio rakete na Izrael nekoliko dana pošto su Izrael i SAD krenuli u rat protiv Irana, 28. februara.
Izrael je potom izvršio invaziju na Liban i proširio svoju kontrolu nad teritorijama u toj zemlji.
Izvor: Agencija Tanjug
















