Svečana Vidovdanska akademija održana u Gračanici, Petković: Srbija uz svoj narod na Kosovu i Metohiji
Svečana Vidovdanska akademija povodom predstojećeg praznika održana je u Gračanici u prisustvu velikog broja građana, a direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju u pismu je poručio građanima da srpski narod Lazarev zavet i slava drugih kosovskih junaka obavezuju da čuvaju jedinstvo i slogu i dodao da je država Srbija uvek uz svoj narod na KiM.

Svečanoj akademiji u Gračanici u sali Doma kulture pored velikog broja građana prisustvovali i predstavnici lokalnih samouprava, Kancelarije za KiM, kao i gosti centralne Srbije i regiona kojom prilikom je Zamenica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušica Nikolić pročitala pismo direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića, jer je njemu zabranjen ulaz u tu srpsku pokrajinu.
„Iako i dalje imam zabranu ulaska na Kosovo i Metohiju, osećam punu prisutnost i duhovnu radost sa svima vama, braćo i sestre. Na našem vekovnom ognjištu, na Kosovu i Metohiji. Danas je dan kad nas Lazarev zavet, slava i naših palih kosovskih junaka, obavezuju da više nego ikada čuvamo naše jedinstvo i slogu…“, ističe se u pismu Petkovića.
U pismu se dodaje da je država Srbija uvek uz svoj narod na Kosovu i Metohiji.
„…naš narod se i seća svoje prošlosti, ali ima i jasno usmerenje ka sopstvenoj budućnosti. Sav srpski narod i država Srbija, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, jesu i biće uvek uz vas i ispred vas u naporima i radu za bolju i mirniju budućnost“, navodi se u pismu Petkovića.
Gračanički paroh Darko Marinković u ime Eparhije raško-prizrenske Srpske pravoslavne crkve poručio je da Srbi kao narod nose svetorodnu lozu Nemanjića i da im je iz te loze ostao jedan zavet – zavet Svetog Save.
„Po tom zavetu mi smo naučili kako da živimo da bi došli do Carstva nebeskoga, da bi bili u prisutnosti Božijoj, da bi se našli u naručju Hristovome, da bi imali Božije poverenje. A imamo i zavet Svetoga kneza Lazara i ostalih svetih mučenika i novomučenika srpskih. Zavet po kome smo naučili kako treba da se umre da bi se zaslužilo to Carstvo Božije“, istakao je Marinković.
Predsednik opštine Gračanica Novak Živić istako je da Kosovska bitka za Srbe nije davno završeno poglavlje niti je požutela stranica u udžbenicima. Podsetio je da srpski preci nisu birali lakši put, već put časti, da pod okupacijom, progonima i stradanjima nisu napuštali svoja ognjišta, a mi se danas suočavamo sa istorijskim revizionizmom. On je naglasio da Srbi ne traže mnogo, već samo pravo da žive u miru, da čuvaju svoje crkve, svoje grobove, svoja imena i svoje dostojanstvo i pozvao je na slogu, da „ostanemo jedni uz druge i ne dozvolimo da nas bilo ko ubedi da smo suvišni na svojoj zemlji“.
„…I zato, sa ovog svetog mesta poručujem: dok god u Gračanici zvone zvona, dok god gori srpsko kandilo u našim domovima i manastirima, dok god ima naroda koji se ne odriče svog imena, svoje vere i svojih predaka – biće i Vidovdana. Biće i Srba na ovim prostorima i biće i Srbije“, poručio je Živić.
Prisutnima se obratio i gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić, koji kazao da mu je velika čast što je danas u Gračanici, a za Kosovo i Metohiju rekao je da je to kolevka naše duhovnosti i identiteta.
„…Iz Trebinja vam donosimo jednu jednostavnu, ali iskrenu poruku: niste sami. Republika Srpska je uz svoj narod na Kosovu i Metohiji. Hercegovina je uz vas, Trebinje je uz vas“, poručio je Ćurić.
Obraćajući se prisutnima predsednik Privremenog organa SG Priština Dejan Miladinović kazao je da za Srbe na Kosovu i Metohiji borba nikad nije prestala.
„…Naš opstanak na ovim prostorima je naša najveća pobeda. Svaka kuća koju sačuvamo, svako dete koje ovde raste i svaka sveća koju upalimo u našim svetinjama jeste naš vidovdanski zavet i dokaz da je država Srbija ovde prisutna“, istakao je Miladinović.
On je naglasio da je pred nama vreme koje traži veliku odgovornost i jedino što danas ne smemo da dozvolimo, jesu podele među nama.
Kako navodi Radio Televiziji Gračanica, svečanu Akademiju pratio je i bogat kulturni program koji su upriličili članovi Ansambla „Venac“, a predstavnicima institucija i zaslužnim građanima dodeljene su zahvalnice.
Izvor: Agencija Tanjug















