Vučić: Očekuje se da će specijalizovanu izložbu Ekspo 2027 vikendom posećivati oko 120.000 ljudi (VIDEO)
Očekuje se da će specijalizovanu izložbu Ekspo 2027 vikendom posećivati oko 120.000 ljudi, koji će na tu lokaciju moći da dođu lako i brzo vozom, brodovima ili javnim prevozom, izjavio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Tokom obilaska radova, Vučić je rekao da će zgrade biti završene u julu, da odmah nakon toga počinje njihovo opremanje, i da će do septembra sve biti spremno, jer se u tom mesecu očekuje dolazak prvih delegacija koje će raditi na svojim paviljonima.
„Od septembra ćemo primati goste iz inostranstva koji će se angažovati u izgradnji, pripremi i dizajniranju svojih paviljona, a tada ćemo morati da donesemo odluku o tome kako i pod kojim uslovima prodati stambene jedinice nakon završetka Ekspo projekta“, rekao je Vučić.
On je naveo da je svakog dana na gradilištu Ekspo projekta prisutno više od 3.500 radnika, uglavnom stranih, i naglasio da će ovo biti novi deo grada koji izaziva najveću pažnju, zbog svoje lokacije.
„Verujem da je ovo jedan od onih neverovatnih projekata koji ulaze u istoriju. Ne zaboravite da je 2027. godina u kojoj je Ekspo, najveći događaj u svetu, i koji će privući najveću pažnju ljudi širom sveta. Najviše prisutnih će biti ovde, najviše posetilaca, i doći će desetine predsednika i premijera država, imamo potvrđeno“, rekao je Vučić.
Ministar finansija Siniša Mali, koji je sa predsednikom bio u obilasku radova, rekao je da već pregovaraju da na tom mestu bude sedište World Trade centra i GITEX.
View this post on Instagram
NASTAVAK PREGOVORA SA MOL-OM
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se nastavljaju razgovori sa mađarskim MOL-om o Naftnoj industriji Srbije (NIS) i naveo da će, ako se tada postigne dogovor oko Rafinerije, on probati da zaključi pregovore, dodajući da Ministarstvo i Vlada donose konačnu odluku.
EKSPO ĆE DOPRINETI RASTU BDP-a, ZAPOSLENOSTI, PLATA I PENZIJA
Vučić je, posle obilaska gradilišta Ekspa, odgovarajući na pitanja novinara da li postoji kost benefit analiza za Ekspo, rekao da postoji i da bez nje ne može od Međunarodne organizacije za izložbe da se dobije organizacija te manifestacije, kao i da postoje analize šta će se raditi sa izgrađenim objektima posle Ekspa, ali da ne može sve da se gleda kroz kost benefit analizu. Kako je objasnio, putem te analize isplativost je gotovo uvek nepostojeća kada se grade javni objekti, ali da oni kasnije doprinose životnom standardu građana.
Dodao je da je Ekspo najveće gradilište u jugoistočnoj Evropi i da će posle Specijalizovane izložbe tu biti zaposleno hiljade i hiljade ljudi.
Odgovarajući na pitanje novinara koliko košta Ekspo, Vučić je rekao da on, kada govori o ceni Ekspa, govori i o projektima stadiona i mnogim drugim širom Srbije.
„Zato smo govorili o 17, 18, 20 milijardi i ponosan sam na to. I sve to imamo. Držimo nivo javnog duga gotovo duplo niži nego kada sam ja postao premijer…Imamo ogromna ulaganja u bolnice, u puteve, u pruge, u sve i nećemo preći nivo zaduženosti od 45 odsto. Dakle, nisko zadužena zemlja“, naglasio je Vučić.
Naveo je da sam projekat Ekspo košta oko dve milijarde evra, ali da tu računa i projekte kao što su stadion koji je van Ekspa, prugu Aerodrom-centar grada, puteve Čačak-Kraljevo, Kuzmin-Sremska Rača, Slepčević-Badovinci, Bački Breg-Sombor, Kula-Vrbas-Srbobran-Bečej.
Istakao je da su zato te investicije od izuzetno velikog značaja.
„Što više investicija, to veći rast, to veća i potrošnja, to veće plate, to veće penzije, to brži napredak Srbije. To je suština stvari“, ukazao je predsednik Vučić.
SRBIJA MORA DA ULAŽE U ENERGETIKU
Prema rečima predsednika Vučića, ubrzan razvoj infrastrukture i modernizacije gradova zahteva ozboljno ulaganje u energetiku.
Prema njegovim rečima, država planira izgradnju nuklearnih elektrana do 2042. godine, dok bi prvi koraci na tom projektu trebalo da počnu do 2030. godine. Do tada, kako je rekao, Srbija mora da razvija hidroelektrane i obnovljive izvore energije, uz baterijske sisteme za balansiranje mreže.
URBANIZACIJA U OKOLINI EKSPA
Govoreći o urbanizaciji prostora oko Ekspa, ministar finansija Siniša Mali je rekao da su izgrađeni toplovod, gasovod, kanalizacija i druga komunalna infrastruktura.
Vučić je rekao i da država razmatra mogućnost da deo stanova bude ponuđen po povoljnijim uslovima određenim profesijama, uključujući zdravstvene radnike i medicinske sestre.
Izvor: Agencija Tanjug















