VUČIĆ: Srbiju je obasjalo sunce ljubavi čije je Hram Svetog Save najlepši dokaz

Predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut i patrijarh srpski Porfirije potpisali su Ugovor za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu, a potpisivanju Ugovora prisustvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

fotoAMIR HAMZAGIĆ (STF)/TANJUG

Ugovor je potpisan u kripti Hrama Svetog Save. Vlada Srbije usvojila je 25. juna Zaključak o saglasnosti da se Srpskoj pravoslavnoj crkvi obezbede sredstva za završetak radova na Hramu Svetog Save u Beogradu. Tim sredstvima biće finansirani preostali radovi na mozaiku, kao i ukrašavanje i opremanje jednog od najznačajnijih duhovnih i kulturnih zdanja srpskog naroda.

Ideja o gradnji Hrama Svetog Save nastala je 1895. godine, kada je osnovano Društvo za podizanje hrama Svetog Save na Vračaru, ali su radovi zbog ratova i političkih događaja u Srbiji i Evropi na početku 20. veka počeli tek 1935. godine. Izgradnja je finansirana dobrovoljnim prilozima, prema projektu arhitekata Bogdana Nestorovića i Aleksandara Deroka, a završena 2004. godine. Unutrašnji radovi – postavljanje monumentalnog mozaika i opremanje enterijera – završeni su krajem 2020. godine, a država je krajem juna ove godine obezbedila dodatna sredstva za preostale radove i ukrašavanje ovog zdanja.

fotoAMIR HAMZAGIĆ (STF)/TANJUG

Posle prisustvovanja potpisivanju Ugovora za obezbeđivanje finansijskih sredstava za završne radove na Hramu Svetog Save u Beogradu predsednik Srbija Aleksandar Vučić je izjavio da njegovo podizanje predstavlja jedno veliko delo za srpski narod i za našu crkvu.

Naveo je da je za 12 godina uloženo 88 miliona evra zaključno sa danas potpisanih 6,5 miliona.

„… mislimo da ne postoji ni lepši, ni svetiji, ni bolji način da utrošimo novac…“, kazao je Vučić.

Zahvalio je patrijarhu srpskom Porfiriju što brine ne samo o toj svetinji, već što brine i o srpskom narodu na, kako je naveo, raspetom Kosovu i Metohiji.

Vučić je zahvalio i predsedniku Vlade prof. dr Đuri Macutu navodeći da je, potpisivanjem Ugovora, i on ušao u istoriju kao jedan od ljudi koji je ne samo učestvovao, već dao i ključni doprinos u završetku srpske velike svetinje. Kako je rekao i posle završenih radova biće potrebno održavanje građevine, za šta će država Srbija uvek biti na usluzi Srpskoj pravoslavnoj crkvi baš kao što je i ona srpskom narodu.

fotoAMIR HAMZAGIĆ (STF)/TANJUG

Navodeći da se na današnji dan obeležava Vidovdan, a da se na Vidovdan sve jasno vidi, Vučić je citirao vladiku Nikolaja Velimirovića:

„Tom najlepšem srpskom čedu, tom našem monahu, državniku i prosvetitelju, koliko smo mogli, prinosili smo svoju ljubav i svoj trud, postavši ona generacija koja će završiti ovaj prelepi hram“, rekao je Vučić.

Citirajući reči Miloša Crnjanskog koji je rekao „Ljubav je kao i sunce: koga obasja, tome daje život; koga promaši, ostavlja ga u mraku“, Vučić je naveo da građani Srbije imaju sreće da ih je obasjalo sunce ljubavi, a da je Hram Svetog Save najlepši dokaz te ljubavi. Podsetio je i da je Crnjanski za Svetog Savu rekao da je prvi srpski pisac koji je stvorio književnost koja ne umire i da je napisao prvu srpsku knjigu koja ima trajnu vrednost, ne samo kao crkveni spis, već kao živa reč čoveka koji voli svoju zemlju i svoj narod, a da je njegov odlazak u Atos bio revolucionaran čin jednog mladića, princa, koji je u palati osetio tegobu i prazninu prolaznog sjaja, te je pošao da traži apsolutnu slobodu u duhu.

Navodeći da je ponosan što je imao čast da prisustvuje, kako je naveo, veličanstvenom događaju potpisivanja ugovora, Vučić je čestitao svima Vidovdan.

Izvor: Agencija Tanjug

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre nego što objavite komentare, posetite i upoznajte se sa uslovima korišćenja usluge.