Kultura 25.06.2026

Selaković: Kultura ne sme biti privilegija velikih gradova

Ministarstvo kulture izdvojilo je 17,025 miliona dinara za podršku kulturnom nasleđu i savremenom stvaralaštvu u Aleksandrovcu, od čega je najveći deo, 15 miliona dinara, opredeljen kroz program „Gradovi u fokusu“ za nastavak modernizacije multifunkcionalne sale Doma kulture „Milosav Buca Mirković“.

NIKOLA SELAKOVIÆ
fotoMINISTARSTVO KULTURE (HO)/TANJUG

Radovi obuhvataju potpunu zamenu scenske i zvučne tehnike, zamenu zavesa, kao i stvaranje uslova za naredne faze sveobuhvatne rekonstrukcije velike bioskopsko-pozorišne sale.

Resorni ministar, Nikola Selaković istakao je da kultura ne sme biti privilegija velikih gradova, već da se ravnomerno razvija u celoj Srbiji, naglasivši da je Dom kulture u Aleksandrovcu najveći zajednički projekat Ministarstva i Opštine, uz podršku i drugim ustanovama kulture u Župi.

Pored programa „Gradovi u fokusu“, u Aleksandrovcu su dodeljena sredstva za više kulturnih i istraživačkih projekata. Istorijski institut u Beogradu dobio je milion dinara za arheološka iskopavanja Crkve Uroševice u selu Boturići, dok je 800.000 dinara opredeljeno Zavodnom muzeju Župe za istraživanje metalodobnih lokaliteta u Župi Aleksandrovačkoj (lokalitet Parčin Polje).

Narodnoj biblioteci Aleksandrovac dodeljeno je 885.000 dinara za program namenjen najmlađima, dok je Muzej vinarstva i vinogradarstva dobio 340.000 dinara za unapređenje uslova rada svoje specijalne biblioteke i čitaonice.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre nego što objavite komentare, posetite i upoznajte se sa uslovima korišćenja usluge.